Codzienna pielęgnacja:
Aby dywan jak najdłużej był z nami, należy go okurzać przynajmniej raz w tygodniu.
W przypadku świeżego zabrudzenia:
1. Przede wszystkim sprawdź instrukcję dotyczącą prania na metce.
2. Plamą należy się zająć się od razu po zamoczeniu, inaczej może wsiąknąć w dywan na stałe.
3. Uważaj! Zbyt silne wycieranie może uszkodzić, sfilcować lub odbarwić materiał.
Czyszczenie poszczególnych materiałów:
WEŁNA NOWOZELANDZKA – jest odporna na zabrudzenia i plamy, a dzięki regularnemu odkurzaniu będzie wyglądać świetnie przez długi czas. Do czyszczenia wełny używaj tylko zimnej wody.
Jeśli dojdzie do rozlania płynu na dywan, należy natychmiast osuszyć mokre miejsce ręcznikiem, a następnie zmyć łagodnym mydłem (najlepiej szarym) i zimną wodą.
Nie używaj środków wybielających!
Użyj soli do wchłonięcia rozlanych płynów (np. czerwonego wina), a następnie odkurz.
JEDWAB BAMBUSOWY – unikaj szorowania dywanu podczas czyszczenia. Zamiast tego zacznij od wilgotnego ręcznika i osusz mokre miejsce.
Użyj suszarki do włosów (ustaw zimny nawiew), aby wysuszyć mokre miejsce.
Jeśli plama jest trudna do oczyszczenia, użyj miękkiej ściereczki i delikatnie pociągnij w kierunku włosa.
Staraj się nie czyścić plamy ruchem okrężnym.
Domowe sposoby na popularne plamy :
Czekolada: Ostrożnie zdrap zaschniętą plamę np. łyżką. Zwilż ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie (np. ekologiczny płyn do naczyń) i delikatnie wytrzyj. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Słodkie napoje barwiące typu: Coca Cola: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Sok: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Herbata: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Kawa: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Mleko: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Nasącz ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem (np. ekologicznym płynem do naczyń) i delikatnie wytrzyj. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Piwo: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu (np. ekologiczny płyn do naczyń) i delikatnie wytrzyj.
W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Wino: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Farba: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy np. łyżki. Jeśli plama pozostała dodaj odrobinę łagodnego detergentu (np. ekologiczny płyn do naczyń) i delikatnie wytrzyj. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Lody: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy np. łyżki. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu (np. ekologiczny płyn do naczyń) na wacik i delikatnie wytrzyj. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Keczup: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Krew: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.
Mocz/odchody: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Wymiociny: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Atrament: Pokryj plamę lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia, po czym delikatnie wyszczotkuj plamę z pomocą roztworu octu w wodzie.
Szminka: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z pralnią.
Pasta do butów: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Tłuszcz: Przyłóż ręcznik kuchenny lub bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej mokrego zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj namoczyć wacik z octem. W przypadku trudności usunięcia plamy skontaktuj się z wyspecjalizowaną pralnią.
Wosk ze świecy: Umieść kostki lodu na wosku, aż stwardnieje na tyle, aby zaczął się kruszyć. Następnie zdrap łyżką.
Przypalenie od papierosa: Sprawdź jak głębokie jest wypalenie. Jeśli nie duże, możesz wyciąć wypalone włosie przy pomocy nożyczek do paznokci.